L4
  • Home
  • Strony internetowe
  • Pozycjonowanie
  • Social Media
  • Monitoring Marki
  • Oprogramowanie marketingowe
  • Blog
  • Kontakt

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Home| Blog firmowy| Jak przyspieszyć stronę internetową?

27
Kwi, 2014
Przez Larry
Jak przyspieszyć stronę internetową?
  • Blog firmowy
  • 13 komentarzy
Zamów pozycjonowanie strony WWW

Szybkość strony internetowejJuż od jakiegoś czasu w sieci wiele się mówi o coraz większym znaczeniu szybkości ładowania się stron internetowych, która w obecnych czasach jest jednym z podstawowych czynników odpowiedzialnych za wzrost lub spadek współczynnika odrzuceń oraz konwersji. Musisz być świadomy, że za wysoki wskaźnik odrzuceń powoduje obniżenie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Natomiast zbyt niski wskaźnik współczynnika konwersji powoduje w zależności od ustalonego celu zmniejszoną ilość zapytań ofertowych (dla wizytówek firmowych), zakupów online (dla sklepów internetowych) czy rejestracji użytkowników (dla stron zbierających dane). Jak więc możesz zauważyć kondycja strony internetowej nie jest błahostką, co potwierdzają również dane dotyczące obecnego zachowania użytkowników. Przyjmuje się, że dopuszczalna granica wczytywania się strony wynosi do 5 sekund, przekroczenie jej powinno skutkować natychmiastową interwencją. W trosce jednak o Twoją działalność internetową ze swojej strony sugerujemy jednak, aby dla Ciebie ta granica wynosiła maksymalnie 3 sekundy.

Narzędzia do mierzenia kondycji naszych witryn

Sugerujemy pomiar w dwóch sprawdzonych narzędziach:
— PageSpeed Insight (narzędzie Google).

ps

— Narzędzie GTMETRIX.

Narzędzie GTmetrix

Uzyskanie wyniku poniżej granicy 3 sekund w pewnych sytuacjach nie jest wcale takie proste, co zresztą widać na naszym przykładzie 🙂 Warto jednak starać się chociaż zbliżyć do niej.

Podkręcamy stronę

W niniejszym artykule zaprezentujemy w jaki sposób poprawić szybkość strony opartej na systemie CMS WordPress wykorzystując do tego celu następujące rozszerzenia:
— WP-optimize
— Plugins Garbage Collector
— P3
— W3 Total Cache
— Better WordPress Minify
— Smush.it
oraz CDN (Content Delivery Network) MaxCDN. Instalacja oraz odpowiednia konfiguracja tych składników znacząco przyczyni się nie tylko do zwiększenia prędkości, ale również do poprawy stabilności (w przypadku krótkotrwałej awarii hostingu).

Optymalizacja bazy danych

Na samym wstępie zajmiemy się porządkiem w bazie danych WordPressa. Bardzo częstym zjawiskiem jest przechowywanie starych danych takich jak „Post Revisions” (wersje wpisów zapisywane automatycznie), „Post Draft” (szkiców postów), „Comments SPAM” (komentarzy w SPAMie). Niekiedy te dane mogą zajmować nawet 80% wielkości bazy. Aby móc je sprawnie wyczyścić pobierz wtyczkę WP-Optimize oraz zainstaluj ją. W menu po lewej stronie pojawi się zakładka „WP-Optimize” , kliknij ją. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek czynności koniecznie wykonaj kopie bazy danych. Gdy kopia będzie się znajdowała w bezpiecznym miejscu przejdź do zakładki „Ustawienia” i zaznacz opcję zachowania tygodniowych danych i kliknij „Zapisz ustawienia” .

WP-optimize Ustawienia

Przejdź do głównej zakładki pluginu oraz zaznacz interesujące Ciebie elementy do czyszczenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaznaczenie pierwszych trzech. Po prawej stronie zaznacz „Optymalizuj tabele bazy danych” oraz kliknij „Wykonaj” .

WP-Optimize Czyszczenie bazy danych

Niektóry wtyczki po odinstalowaniu z systemu pozostawiają w bazie danych nikomu niepotrzebne tabele. Warto jeszcze przy okazji porządków sprawdzić bazę pod tym kątem. W tym celu pobierz wtyczkę Plugins Garbage Collector, która zeskanuje całą bazę i wyszczególni wszystkie tabele nie będące odpowiedzialnie za działanie rdzenia systemu. Pozostałości zostaną oznaczone na czerwono. Jeżeli masz pewność, że już te tabele nie będą Ci potrzebne, zaznacz je i usuń.

Plugins Garbage Collector

Ile udało Ci się zaoszczędzić miejsca?

Kontroluj ilość wtyczek

Każda zainstalowana wtyczka (nawet ta nieaktywna) generuje w mniejszym lub większym stopniu obciążenie oraz wydłuża czas ładowania strony. W związku z tym musisz na bieżąco kontrolować ich ilość oraz pozostawić tylko te najbardziej potrzebne lub te „najlżejsze” (jeżeli kwestia szybkości strony jest dla Ciebie priorytetowa). Aby sprawdzić, która wtyczka generuje największe obciążenie i tym samym w największym stopniu wydłuża czas wczytywania zainstaluj rozszerzenie o nazwie P3 (Plugin Performance Profiler). My w ten sposób pozbyliśmy się jednego z najpopularniejszych pluginów NextGen Gallery, który powodował obciążenie w skali 40%.

P3 (Plugin Performance Profiler)

Instalacja wielu zbędnych wtyczek zmniejsza także zakres bezpieczeństwa. Staraj się zatem pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł.

Przejdź do następnej części poradnika

About Admin

Pasjonat nowych technologii oraz ekspert w dziedzinie tworzenia systemów marketingowych z wykorzystaniem oprogramowania Zennoposter. Głowa działu technicznego L4.

13 Komentarze

  • Przez Paweł

    Alternatywa do mierzenia: http://tools.pingdom.com/fpt/
    Ja używam wtyczek:
    -DB Cache Reloaded Fix
    -W3 Total Cache
    -Better WordPress Minify

    Niestety minify dołączone do W3 Total Cache nie chciało mi działać poprawnie, dopiero kolejna wtyczka zadziałała. Dużo niekiedy daje przeniesienie JavaScript/CSS na koniec strony(niestety nie zawsze wtedy strona wyświetli się prawidłowo), np. za pomocą functions.php:
    remove_action(‚wp_head’, ‚wp_print_scripts’);
    remove_action(‚wp_head’, ‚wp_print_head_scripts’, 9);
    remove_action(‚wp_head’, ‚wp_enqueue_scripts’, 1);
    add_action(‚wp_footer’, ‚wp_print_scripts’, 5);
    add_action(‚wp_footer’, ‚wp_enqueue_scripts’, 5);
    add_action(‚wp_footer’, ‚wp_print_head_scripts’, 5);

    • Przez Larry

      No właśnie nam też do końca Minify JS nie chciał w W3 Total Cache współpracować. Przetestujemy zatem polecane przez Ciebie Better WordPress Minify 🙂

  • Przez kmlody84

    W jaki sposób działa to minify? Usuwa niepotrzebne znaki w plikach na serwerze, czy pomija je przy ładowaniu?

    • Przez Larry

      Minify tworzy nowy plik w folderze wtyczki usuwając wszystkie znaki, bez modyfikacji źródłowego dokumentu.

  • Przez Foxen

    Fajny wpis, tylko troszeczkę za krótki.
    Też polecam WP-Optimize
    Nonstop aktualizowana wtyczka, ostatnio się zmieniła w wyglądzie, ale nie wygląd się głównie tu liczy a skuteczność a jest bardzo skuteczna w pozbywaniu się śmieci:)

    • Przez Larry

      Dlaczego uważasz, że opis jest za krótki? Jakiej kwestii potrzebujesz rozszerzenia dokładnie?

  • Przez Michał

    Dobry wpis. Też ostatnio walczyłem z optymalizacją wydajności WordPressa. Mój najlepszy wynik to 93/100. Ostateczny, ale nie największy boost witryna dostała po wykorzystaniu pamięci przeglądarki (nagłówków Expire Header), czyli po zmianie reguł w .htaccess. Wiem, że W3 Total Cache dopisuje reguły w tym pliku, ale PageSpeed nie chciał tego walidować i ocena była witryny niższa.

    • Przez Larry

      Gratulacje. 93 to jest bardzo dobry wynik. U nas na dzień dzisiejszy stanęło na 90. Czy możesz podać przykład ręcznej interwencji w .htaccess walidowanej przez PageSpeed?

  • Przez Michał

    Gdzieś czytałem, że PageSpeed Insight ocenia lepiej witrynę jeżeli nagłówki Expire są ustawione na rok (ExpiresByType A29030400), ale to się nie potwierdziło.

    Aktualnie ustawiłem na tydzień (A604800) lub miesiąc (A2419200). Tutaj link do przykładowej konfiguracji .htaccess, autorstwa Tomasza Wieleby: http://goo.gl/hHRQd6. Te reguły włączają kompresję gZip i cache przeglądarki.

    Pozdrawiam

  • Przez Larry

    Serdeczne dzięki za info 🙂 Wyłączyłem w W3 Total Cache Browser Cache i wkleiłem Twój kod i skoczyło o jego oczko do 91 🙂 Minimalna poprawa, ale już na tym pułapie skok o jeden jest bardzo ważny.

    A czy masz może jakąś jeszcze radę na wykorzystanie pamięci przeglądarki dla zewnętrznych plików? Nam pozostały jeszcze do cache-owania:
    http://connect.facebook.net/pl_PL/all.js (20 minut)
    https://apis.google.com/js/api.js (30 minut)
    https://apis.google.com/js/plusone.js (30 minut)
    https://oauth.googleusercontent.com/…e:rpc:shindig.random:shindig.sha1.js?c=2 (60 minut)

  • Przez Michał

    @Larry: Nie można modyfikować nagłówków Expire dla elementów z witryn zewnętrznych.

    • Przez Larry

      Dzięki 🙂

  • Przez adam

    Dzięki za informację też szukałem wiedzy nt. expire dla elementów googlowskich.

Pozostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Opinie naszych klientów

Grzegorz Ciszewski – Przedsiębiorca
Grzegorz Ciszewski – Przedsiębiorca ,

Pełen profesjonalizm! – tak mogę skwitować współpracę. Dostępność, kompetencje, kreatywność to atrybuty firmy. Muszę przyznać, że efekty prac przerosły wartość dodatnią. Jeśli celem jest dalekosiężny rozwój wybór firmy L4 będzie dobrym trafem.

Krzysztof Zubek – MTA Engineering
Krzysztof Zubek – MTA Engineering ,

Wszelkie powierzone prace L4 wykonuje zawsze solidnie i na czas. Jestem bardzo zadowolony z prawie trzyletniej współpracy w zakresie projektowania, administracji oraz pozycjonowania stron internetowych.

Agnieszka Orłowska – Stow. Maja
Agnieszka Orłowska – Stow. Maja ,

Firma L4 wspiera inicjatywy charytatywne finansując z części swojego dochodu dobroczynne działania Stowarzyszenia „Maja”. Dziękuję serdecznie za pomoc i życzę wszystkim klientom firmy równie owocnej współpracy. Więcej o akcji.

Pobierz za darmo!

Rozdajemy gratisy
Udostępniliśmy szablon przeznaczony dla programu Zennoposter, którego zadaniem jest analiza treści na stronie internetowej pod kątem występowania duplikatów - zobacz szczegóły

L4 Charytatywnie

  • Akcja charytatywna L4
  • Stowarzyszenie „Maja” – informacje
  • Strona www za darmo

Formularz kontaktowy

Dane firmowe

L4 - Paweł Wojteczko
ul. Romera 37/2
20-487 Lublin
NIP: 867-204-33-33
REGON: 363839224
Tel: +48 500-517-699
Email: dzialhandlowy@l4.net.pl

Social Media